Our family began our self-sufficiency journey approximately 15 to 20 years ago at an LDS Home Storage Center location and we did not have a focused plan (Yes JW,R I should have thoroughly reviewed the list of lists, my bad!). In hindsight, we would not have gone as heavy as we did in wheat berries, beans and rice. However, that is water under the bridge at this point as we slowly work our way through the original purchases (wheat berry meatloaf anyone?). Since that time, our food storage has greatly diversified and if you have priced out certain freeze-dried items lately, you realize the prices can be quite high.
If we take a slight detour back to 2014, I remember reading a multi-part article on SurvivalBlog.com which was a review for the Harvest Right Freeze Dryer. He followed up with a retrospective review, in 2017. It was after reading Mr. Latimer’s article that I began to consider the purchase of one of these units. Several times during the years since the publishing of his article, I would vacillate on the concept of purchasing one of the units. It took me quite a while to pull the trigger on one, and in retrospect, we should have done it years ago. Last year, when we decided to put down our hard-earned Federal Reserve Notes and purchase the medium-sized freeze dryer unit from Harvest Right, we made a pinky swear that if we were to make this investment, we would use the machine on a regular basis and not just use it once in a blue moon. The intent of this article is not to update the review done by the previous author, but rather, to help others in the decision-making process by illustrating the potential return on investment associated with this appliance.
In full disclosure to the reading audience, at the time of writing this, our experience is limited with the dryer. We have had the dryer for two- and one-half months, and so far, only 16 batches have been completed but we feel we are getting our money’s worth from the machine thus far. Below I will provide two examples of the foods we have processed and then make the comparison of commercial procurement versus doing it yourself. The two examples that will be presented are biased towards higher dollar commercially available products and we have processed other foods (examples being yogurt, dill pickle chips, leftovers, etc.) that would still be decent savings, but likely not as drastic.
The first cost comparison will be freeze-drying cheese, specifically mozzarella. A few of the parameters/assumptions used for this comparison are as follows:
• We are using mylar bags to package versus #10 cans as we made the decision to not yet invest in a can sealer.
• The cost of electricity is based on what others have said their running costs were on average. At first blush, this assumed cost seems reasonable based on the average run time of 24 to 30 hours.
• The purchase cost per #10 can was determined by performing an Internet search and if the item happened to be on sale at the time, that was the price used in the spreadsheet.
• The cheese was purchased already shredded from our local restaurant supply store.Continue reading“To Freeze-Dry or Not Freeze-Dry, by J.A.”
