When people jokingly refer to Whole Foods as “Whole Paycheck” to indicate the price points, I wonder if they conclude that all organic products and foods have to be expensive.
It is indeed more expensive to raise meat on a small homestead than to buy a rotisserie chicken at Costco. But so many pricey organic foods and value – add products are quickly and cheaply made at home. A frugal person can save thousands of dollars per year by combining ingredients for tasty or useful products. Put that cash to other purposes less easily accomplished. In addition, making products from scratch reduces trash and storage.
My husband and I live in a remote part of Alaska, a 20-minute flight from the nearest road, or a 3.5 hour snowmachine trip to the same community access point. We go five+ months at a time without resupply. So I make use of all the following homemade products to reduce purchases and transportation costs ($0.50 per lb), and trash that we would otherwise have to burn or haul back to a town dump. The savings are applied to products we cannot make, like tools.
HYGIENE/BEAUTY/CLEANING:
a) FACIALS and HAIR TREATMENTS: Pay $100 vs. < $1. Honey and Beeswax I love feeling really clean, and have paid $90 – 110 for facials in the US (and $15 in India). But you know the ingredients and labor are highly marked up. Now, I give myself two facial/hair treatments a week, right before bathing: one with 2 tbs of bentonite clay (bought on-line) mixed into a slurry with water for a detoxifying face and hair mask, and another with 2 tbs of honey, diluted, as a moisturizer for face and hair. A pound of the clay has lasted me about 2 years (about $12) How is that for a substantial savings?Continue reading“Homemade Household Products Using Bulk Ingredients, by Mrs. Alaska”
