(Continued from Part 2.)
Food Basics
In 6 months, I was able to stock up on basic, healthy, foods for a single person relatively inexpensively. You won’t necessarily have to take what I did and multiply it by the number of people in your household because it depends upon food needs and tastes. I avoid “emergency food supplies”, which are basically either dehydrated or freeze-dried foods at a premium price, because the budget matters to me. I avoid processed foods unless I see an exceptionally good sale, and know that these items will be good for the purposes of bartering or charity. Most processed foods are “meal-sized”, which makes them handy to pass on to someone in need. Some processed foods, like peanut butter, are less expensive to buy than to make, although the cheaper brands are chock full of sugar and other oils, so look at the ingredients list before buying. The following is the process I followed in order to achieve the 7-year goal in 6 months while not breaking the bank. If you’ve got loads of money, you can do this in a few days.
But first, the best advice I can offer is to know how your family eats and start taking daily notes about types and quantities. If you save your grocery receipts, that’s a good way to eyeball it. In reviewing your grocery receipt, remove everything from your grocery list that is not a necessity, and focus on food. For instance, you won’t need that air freshener should SHTF, although you’ll wish you had it. LOL. I know someone who recently got very serious about providing nutrient-dense food for her large family of little ones while on a budget. I suggested that she read the book “Nourishing Traditions” by Sally Fallon. It’s chock full of information about basic foods and the types the body needs in order to thrive. I recommend it for everyone.
Once you understand how and what your family eats, think seriously about modifying the diet to remove processed foods. Removing processed foods will not only improve your health, it will save you an enormous amount of money. For instance, a Rice-a-Roni box of rice pilaf in the smaller box (6.5 oz) might cost $1-1.50. If you bought 10 of those, you’d have less than a couple of pounds of actual rice that you paid $10-15 for. Whereas, you can buy 20lbs of rice for a few dollars more – anywhere from $17-$20. Wouldn’t it be worth it to learn how to make rice pilaf from scratch? What about Red Beans and Rice? You get the picture.
Another example, I purchase organic wheat berries that have a long shelf life, rather than flour, and grind the wheat into flour. It costs about $17 for a 25lb bag of wheat berries. If you don’t want to fool with grinding, you can still get ahead of the game by purchasing flour in bulk. There is a non-GMO brand called Wheat Montana that you can get in 10-lb bags from Walmart inexpensively. My point is that it takes a pound of flour to make a 1 lb loaf of bread, which translates into 25 loaves of bread for $17, which translates into ~68 cents a loaf. Have you seen the price of a good loaf of bread lately? Eeek! I use a few different types of flour for different recipes (breads, pastries, rolls, pasta, dumplings, tortillas, etc.), but I’ve learned how to do this over time. Continue reading“Shortages, a 7-Year Food Supply, and Beating Inflation – Part 3, by SaraSue”