Letter Re: What’s a Dime Worth?

HJL,

The contributor states $4 today will buy:

“Now, we ask, when we walk down the aisles of our local grocery store, what’s currently priced for about $4? Let’s start with the staples:

Two gallons of milk

Two or three loaves of bread

Two or three dozen eggs”

I am not sure where he is shopping, but it is obvious it is not in the USA. Milk is closer to $4 for ONE gallon, bread (decent bread) is over $3 a loaf, and eggs are selling from $3-6 a dozen depending on organic/ NON Gmo etc he also writes: For example, if you happen to live in the dairy land capital of Wisconsin, then you may be able to get three or four gallons of milk for your dime. I know you have no control over what folks write, but it makes me CRAZY when people write such things. He was close on the price of pasta though. – P.

HJL Responds: If I hadn’t been buying milk myself for $1.99/gallon, I might think that too. I haven’t bought eggs in a while because we have chickens, but while the normal price for milk is close to $4.00/gallon, there are enough grocery stores around here that there is almost always a sale on. Often I pay more than what is listed in his prices, but that is because I’m picky about some things. However, the hungrier I am, the less picky I get.

I dislike shopping at Walmart, but they will honor any store’s sales flyer. You might check on the policies of your local store because they might do that too.

Bookmark the permalink.



Leave a Reply

Your email address will not be published.
Anonymous comments are allowed, but will be moderated.
Note: Please read our discussion guidlelines before commenting.